Najviac optimistické obdobie roka je tu – leto. Dlhé teplé dni, krásna príroda, nespočetne veľa možností voľnočasových aktivít. Och, radosť žiť. Určite mi dáte za pravdu, že hnedá opálená pokožka nám akosi svedčí viac. A pobyt na slnku priamo ovplyvňuje aj našu psychiku. Vitamín D je tiež veľmi potrebný pri našej vnútornej rovnováhe. A takto môžem menovať pozitíva leta a slnka do nekonečna. Ale, netreba zabúdať aj na ochranu pred agresívnymi slnečnými lúčmi, ktoré vedia niekedy narobiť aj poriadnu škodu. Hlavne našej tvári pridávajú na veku a zvýrazňujú rôzne nedokonalosti.

Čo je slnečné žiarenie?

Slnko je zdrojom všetkej energie a je nevyhnutné pre mnohé procesy, nech už je to fotosyntéza, alebo tvorba vitamínu D v ľudskom tele. Ale ako u väčšiny biologických procesov, i tu je nevyhnutné zachovávať určitú mieru – slnečné žiarenie síce k životu potrebujeme, ale nadmerné vystavovanie sa slnku nám naopak môže škodiť, a najmä  našej pokožke.

UVA

UVA predstavuje dlhú vlnovú dĺžku žiarenia a práve vďaka nemu pokožka dosiahne želaného zhnednutia. .Pozor si dávajte aj na opaľovanie v soláriu, kde môže byť toto žiarenie až 12-násobne silné. UVA žiarenie preniká v takmer rovnakej sile počas všetkých denných hodín po celý rok. Spôsobuje oxidativný stres, starnutie pleti a teda vznik vrások.

UVB

Slnečné žiarenie s názvom UVB má krátku vlnovú dĺžku a nemu sa môžeme „poďakovať“ za červenú a spálenú pokožku. Taktiež má svoju úlohu pri opaľovaní, ale rovnako prispieva aj k poškodeniu pokožky, jej starnutiu a poškodeniu. Časť tohto žiarenia je pohltená ozónom a mali by sme sa mu vyhýbať najmä medzi 10:00 – 16:00 a to aj v horskom a zasneženom prostredí v zime.

Negatívny vplyv slnka na našu pokožku

Škvrny, vrásky, suchá pokožka…

Starnutie pleti má za následok výskyt škvŕn, ktoré tam predtým neboli. Tieto príznaky sú viditeľné najmä na odkrytých miestach, ako je tvár, ruky alebo oblasť hrudníka. Najčastejšie sú pigmentové škvrny (hyperpigmentácia) rôzneho stupňa tmavosti. Hoci sa môžu objaviť v akomkoľvek veku, nie sú zdraviu nebezpečné. Odrážajú iba disfunkciu melanocytov, buniek, ktoré pigmentujú pokožku. Táto disfunkcia sa prejavuje aj obrátene, a to výskytom bielych škvŕn (hypopigmentácia) na pokožke.

Prečo slnko zvyšuje výskyt vrások?

Medzi ďalšie známky svetelného starnutia patria viac či menej výrazné vrásky, ktoré sú dôsledkom straty tónu, pružnosti a pevnosti pokožky, ale aj jej suchosti. Nezabudnite, že prílišné vystavenie UV žiareniu všetky tieto príznaky urýchľuje.

Krém na tvár so sklonom k hyperpigmentácii, SPF 50+ | tianDe 10260

Ultrafialovému žiareniu je jedno, kde sa práve nachádzate – či ste pri mori, alebo pobehujete po meste. A tiež je mu jedno, aké je ročné obdobie. Ultrafialové lúče dostihnú všetkých a všade.

Ako si vybrať spoľahlivú ochranu? S akým ošetrujúcim krémom ju kombinovať? A čo make-up?

Krém na tvár so sklonom k hyperpigmentáciu, SPF 50+ uľahčí život všetkým. Ide o multifunkčný prípravok pre každodennú starostlivosť, ktorý kombinuje kvality zosvetľujúceho, hydratačného a ochranného krému.
Krém na tvár so sklonom k hyperpigmentáciu, to je:

  • ochrana: s modernými ochrannými filtrami proti žiareniu typu A (UVA) a typu B (UVB) a proti ďalším agresívnym faktorom vonkajšieho prostredia
  • vyrovnania: alfa arbutín a výťažok z berhavie obsiahnutý v prípravku reguluje syntézu melanínu a znižuje prejavy pigmentových škvŕn
  • starostlivosť a hydratácia: komplex Aquasil, vitamín E a ďalšie účinné hydratačné zložky
  • základ pod make-up: vďaka hydratačným a vyrovnávacím účinkom ideálne pripraví pleť pre nanášanie mejkapu

Krém pleť dostatočne hydratuje, pritom ale nezanecháva mastnú alebo bielu vrstvu, ktoré sú typické pre opaľovacie pleťové krémy.