Všetky chceme byť krásne a vyzerať bezchybne. Častokrát sme ochotné investovať majland do kozmetiky, s nádejou, že bude skrátka očarujúce. Avšak nie vždy je výsledok taký, ako by sme si predstavovali. Ba čo je horšie, pokožka reaguje podráždene. Väčšinou je riešenie veľmi jednoduché – zvolili sme kozmetiku, ktorá nie je určená pre náš typ pleti. A práve preto, sme sa rozhodli vám problematiku typov pokožky priblížiť. Najprv spoznajte typ a stav svojej pleti a následne potom začnite používať vhodné prípravky. Vaša pleť bude žiariť.

TYPY PLETI:

  • normálna
  • suchá
  • mastná (problematická, so sklonom k akné)
  • zmiešaná
  • citlivá
  • zrelá

Ako zistiť svoj typ pleti bez odbornej diagnostiky?

Odlíčte sa a vyčistite si pleť gélom alebo prípravkom na báze vody. Nenanášajte ďalšie prípravky, nechajte pokožku iba vyčistenú a po cca 30-60 minútach sa pozrite do zrkadla a zanalyzujte si svoju pleť. Ak:

  • pleť ťahá, je drsná, môže štípať, pne či je začervenaná a citlivá aj na dotyk – suchá pleť
  • nie je ani príliš mastná, ani príliš suchá, póry sú málo viditeľné a je stále v dobrej kondícii – normálna pleť
  • je pleť v t-zóne mastná, lesklá, póry sú v tejto časti viditeľne rozšírené, avšak líca a zvyšok pokožky sa približujú popisu suchej pleti – zmiešaná pleť
  • je pleť mastná, lesklá, póry sú naozaj viditeľné a rozšírené, pri dotyku cítiť maz/olej – mastná pleť

NORMÁLNA PLEŤ

Normálna pleť je absolútny ideál, pretože koža je pružná, napätá, výborne hydratovaná. Farba je rovnomerná po celej ploche zväčša v marhuľových odtieňoch. Premastenie je takisto rovnomerné, póry nie sú zreteľné. Pokožka veľmi dobre znáša kozmetické prípravky. Zachováva si výborný vzhľad aj v zrelom veku aj keď je veľmi zriedkavá. Táto pleť nevyžaduje dokonalejšiu starostlivosť. Ale tohto typu pleti sa vyskytuje veľmi zriedka.

Náš tip pre normálnu pleť: Kozmetika rady Snail Secret tianDe

Kozmetika s top prísadou – mucín slimáka. Podporuje tvorbu kolagénu a elastínu, pôsobí proti stresu, udržuje rovnováhu kožného tuku, posilňuje ochranné vlastnosti pleti a vyhladzuje vrásky.

SUCHÁ PLEŤ

Aj normálna pleť sa môže časom zmeniť na pleť suchú. Stáva sa to bežne – pleť postupom rokov produkuje menej kožného mazu. Suchá pleť je na pohľad drsnejšia, častý je pocit pnutia a suchosti. Na teplotné zmeny reaguje výraznejšie ako normálna a je často sprevádzaná pocitom podráždenia. Na starostlivosť je náročnejšia ako normálna, no vďaka správne zvolenej starostlivosti môže byť aj suchá pleť zdravá a očarujúca.

Náš tip pre suchú pleť: Kozmetika rady Ocean Riches tianDe

Doprajte svojej pleti hydratáciu a vráťte jej stratený jas. Prípravky s morským ježkom, ktorý napomáha omladeniu pleti, má regeneračné účinky, navracia pleti pružnosť a tonus.

MASTNÁ PLEŤ

Táto pleť je typická nadmernou tvorbou kožného mazu, čo podporuje jej lesklejší vzhľad. Na pokožke sa nachádzajú výrazné mazové vývody, ktoré sú naplnené mazom, podľa ktorých sa dá presne rozoznať tento typ. Veľa krát až mazom prechádzajúcim v zápalové procesy. Zápaly spôsobujú na pokožke začervenané miesta. V prípade mastnej pokožky je viac žltá, prípadne sivá. Spôsobené to je fyziologickým premastením. Na dotyk je kĺzavá, hrubšia na povrch. Zápalové procesy pri nedostatočnej starostlivosti o pleť môžu spôsobovať chorobu mazových žliaz – akné. Veľa krát neliečením tohto stavu, môže prechádzať v seboreu ( mazotok). Po tomto ochorení, môžu na pleti zostať jazvy.

Náš tip pre mastnú pleť: Kozmetika radu Master Herb tianDe

Rada Master Herb s obsahom rastlinných výťažkov je vytvorená špeciálne pre potreby problematickej a mastnej pleti, pleti so sklonom k akné. Táto kozmetika predchádza a zmierňuje prejavy akné, sťahuje póry a reguluje aktivitu mazových žliaz.

ZMIEŠANÁ PLEŤ

Táto pleť je akýmsi prechodom medzi suchou a mastnou pleťou podľa lokalizácie. Ide o typ pleti, kde zväčša na miestach T-zóny (čelo, nos, brada) je pokožka na povrchu mastnejšia, naopak,  spánky a líca bývajú suché, prípadne normálne. Je to najčastejšie sa vyskytujúci typ pleti. Je náročnejšia na ošetrovanie, pretože by sa mali používať na mastné partie prípravky na mastnú pleť a na suché, prípravky na pleť suchú. Ženy s týmto typom pleti majú niekedy problém pri výbere kozmetiky, pretože gély určené pre mastnejšiu pleť zvyknú vysušovať a tvoriť lišaje na suchých miestach tváre.

Náš tip pre zmiešanú pleť: Kozmetika rady Phyto Code tianDe

Zelená kozmetika pre mladý vzhľad pokožky. Obsahuje viac než 98% prírodných zložiek. Obsahuje 11 aminokyselín, hyaluronát sodný, výťažok z listu šalvie. Odstraňuje prebytočný lesk pokožky, hydratuje a zvláčňuje pokožku, sťahuje póry a zlepšuje farbu pleti.

CITLIVÁ PLEŤ

Citlivá pleť inak tiež reaktívna pleť, má znížený prah tolerancie na okolité prostredie, vďaka čomu prehnane reaguje ako na faktory vonkajšieho, tak aj vnútorného prostredia.

Jej prejavy sú hlavne subjektívne a radia sa medzi ne pnutie, pálenie, horúčavosť, brnenie, bolestivosť a niekedy aj svrbenie. Za senzitívnu alebo intolerantnú pleť považujeme stav subjektívnej zvýšenej reakcie na rôzne bežné vonkajšie podnety.

Náš tip pre citlivú pleť: Kozmetika rady Vita Derm tianDe

Ochrana pokožky, ktorú vám dodá sama príroda. Účinné zložky prípravku: regenerujú ochrannú kožnú bariéru, ukľudňujú podráždenú kožnú bariéru, upokojujú podráždenú pokožku, hlboko hydratujú a chránia pred slnečnou aktivitou.

ZRELÁ PLEŤ

Ako pleť starne, stráca pružnosť, tvoria sa vrásky alebo pigmentové škvrny. Zrelá pleť býva suchšia, pretože už sama neudrží toľko hydratácie. Kozmetika pre starnúcu pleť sa teda zameriava na výživné hydratačné zložky, ktoré nielen pomôžu proti vysúšaniu, ale aj zjemnia vrásky.

Náš tip pre zrelú pleť: Kozmetika rady Charm collection